Ga naar inhoud

Koken met eikeltjes


Dennis29

Aanbevolen berichten

Er liggen nu overal waar eiken staan bergen met eikeltjes en ze blijken eetbaar te zijn!

Je kunt er van alles mee doen, van koffie tot koekjes-achtige dingen.

Eerst moeten de giftige stoffen eruit, dit kan op meerdere manieren. De een zegt koken, de ander zegt roosteren, nog een ander zegt een week in de stortbak van de wc hangen...

Ik heb er nog geen ervaring mee maar op google is er aardig wat over te vinden.

Het recept dat Mellie Uyldert beschrijft ga ik als eerst maken.

Recept voor eikelcacao:

 

''De bekende eikelcacao wordt aan kinderen gegeven tegen diarree. Zulk een eikeldrank kan men zelf bereiden. Daartoe verzamelt men de afgevallen eikels in het najaar, schilt ze af, snijdt ze in stukjes en droogt deze in een matige oven. Voor gebruik roostert men ze bruin en stampt ze(niet malen!) in een vijzel tot grof poeder. Het stampen moet onmiddellijk na het roosteren gebeuren. Voor het gebruik wordt 10 gram eikelkoffie met drie kwart liter water opgezet en een kwartier lang gekookt. Daarna zeven en naar smaak room, melk en suiker toevoegen. Beter en ook smakelijk is de koffie zonder deze toevoegsels.

Altijd weer blijkt, dat zwakke, tere kinderen door het geregeld gebruik van eikelcacao of eikelkoffie(eikelcacao is de naam van het product, dat door de firma Kreapelin & Holm in de handel wordt gebracht) geheel op krachten komen en gezond en sterk worden als jonge eikeboompjes!''

 

Behalve dat het goed is tegen diarre en zwakke tere kinderen er sterk van worden is het ook gewoon als koffievervanger te gebruiken

Link naar reactie
Delen op andere sites

Ik heb het ook eens gelezen ja. Zo kan je ook een soort koffie maken van de wortels van paardebloemen.

Ik vol je project Dennis, ben heel benieuwd! Om welke eikels gaat het eigenlijk? Ik neem aan die groene langwerpige?

Giga-gaas.nl

Kom zaterdag 12 april ook naar de Moestuinforumdag in Zelhem! 

moestuinforum.nl/forum/50-moestuinforum-dag/ 

Link naar reactie
Delen op andere sites

Het gaat om de eikels van de zomereik, die komen ook het meeste voor. Om ze uit elkaar te houden:

Een zomereikblad heeft een korte broek(kort steeltje) En die van de wintereik heeft een lange broek(geen bladsteeltje).

Ik heb net een sneetje gemaakt in 2 kilo eikeltjes, pfff wat een werk. Volgende keer bewerk ik de met een baksteen! Nu zitten ze te koken zodat de schil makkelijk los laat en het pellen minder werk is.

Link naar reactie
Delen op andere sites

Ja dat is volgens mij een zomereik, op wikipedia staan nog meer kenmerken om een wintereik te herkennen:

 

Het blad van de wintereik is ondieper en meer regelmatig gelobd dan de zomereik en de bladhelften vormen elkaars spiegelbeeld. De grootste breedte van het blad ligt ongeveer in het midden. De bladeren zijn meestal glanzend donkergroen van kleur en harder dan die van de zomereik. Ook de plaatsing van de bladeren van de wintereik is wat regelmatiger verdeeld dan bij de zomereik. De bladsteel is bij de wintereik meestal veel langer: 10-29 mm lang tegen 2-8 mm bij de zomereik.

Ook staan de napjes van de eikels van de zomereik op een steeltje en die van de wintereik hebben geen of een zeer kort steeltje. De bloemen, en daardoor de eikels, van de wintereik zitten trosvormig bijeen, hetgeen de Duitse naam 'Traubeneiche' verklaart. De eikels zijn eivormig en 15-25 mm lang, gemiddeld iets kleiner dan die van de zomereik.

Daarnaast komen natuurlijke bastaarden (Quercus x rosacea) van zomer- en wintereik voor.

De wintereik groeit vaak slanker en rechter op dan de zomereik. Ook is de vertakking meestal minder kronkelig en hoekig. De kroon maakt een geslotener en regelmatiger indruk.

De schors van de wintereik is gemiddeld minder diep, meer regelmatig en alleen in de lengterichting gegroefd en grijsgrauw van kleur.

De wintereik behoort tot napjesdragersfamilie (Fagaceae). Deze naam is gegeven, omdat de onderkant van de eikel in een napje zit.

Link naar reactie
Delen op andere sites

  • 3 weeks later...

Doe mee aan dit gesprek

Je kunt dit nu plaatsen en later registreren. Indien je reeds een account hebt, log dan nu in om het bericht te plaatsen met je account.

Gast
Reageer op dit topic

×   Geplakt als verrijkte tekst.   Plak in plaats daarvan als platte tekst

  Er zijn maximaal 75 emoji toegestaan.

×   Je link werd automatisch ingevoegd.   Tonen als normale link

×   Je vorige inhoud werd hersteld.   Leeg de tekstverwerker

×   Je kunt afbeeldingen niet direct plakken. Upload of voeg afbeeldingen vanaf een URL in

×
×
  • Nieuwe aanmaken...